25 02 2021
מגזין אדריכלות ועיצוב פנים

השוק מציע כיום חומרים איכותיים ובטיחותיים רבים לשיפוץ הבית בכלל ולצביעה ואיטום בפרט. ההיצע הגדול אולי לא יוצר את הביקוש אבל ודאי מגביר אותו. מוצרי דו איט  יורסלף- עשה זאת בעצמך, או עשי זאת בעצמך- מייתר, לא אחת, את ההוצאה הכספית הגדולה הכרוכה בחידוש רהיטים, בתחזוקתם ובשדרוגם. אבל לא אחת יש מחיר לרצון לחסוך: כאשר השימוש נעשה באופן לא נכון הוא עלול להזיק לרהיטים ולמוצרים ולגרום לנזק, מה שבהכרח מייקר את ההוצאה.

לרשות הצרכנים מוצע כיום מבחר עשיר של צבעים וחומרים לשיפוץ ובהם: לכה לעץ, חומרי ניקוי לדק ועץ, שמן לדק ועץ, צבע לעץ ופרגולה, חומרים לטיפול בעובש, משירי חלודה ועוד.

רצוי להסתייע בידע מקצועי של בעלי מקצוע מנוסים, כדי להימנע משימוש לא נכון ולא מידתי. חשוב להכיר את תכונות החומרים השונים, כדי לא לפגום בחומר הגלם של המוצרים. חשוב לדעת שעצים נבדלים זה מזה בחוזקם, במרקמם, בעמידותם ויש צבעים המתאימים לסוג עץ מסוים אבל לא לאחר.

כאשר מדובר באיטום יש צורך לבחור את החומרים – יריעות ודבקים- באופן מושכל במיוחד, כדי למנוע לא רק עגמת נזק אלא בעיקר נזקים, אם וכאשר יתברר כי האיטום נעשה לא באופן מקצועי ולכן הוא בלתי יעיל ולא נותן מענה מושלם.

חשוב לדעת, כי שימוש נכון ומקצועי בחומרי צביעה הוא תנאי הכרחי לשימור רהיטים ופריטים נוספים, אבל לא תמיד, ודאי לא בהכרח, הוא תנאי מספיק. יש חשיבות לשמירה מפני ההשפעה הפוגענית והמזיקה של מזג האוויר, חום או רטיבות.

משמעותן של האותיות הקטנות

על מנת להפיק ולמצות את המרב ואת המיטב מהצבעים יש לקרוא היטב, בקפידה, את הוראות השימוש. יש לכך השלכה על עמידות המוצר המוגמר לאחר צביעתו. הדבר הראשון החשוב שצריך לשים אליו לב הוא האם הצבע שאת מתכננים להשתמש בו מתאים לסוג החומר שאותו אתם מתכננים לצבוע.  אם לא כתוב במפורש שהוא מתאים, לדוגמה לצביעת עץ מסוגים שונים, לדקים ולפרגולות,  מומלץ לא להשתמש בו.

הדברים נכונים ותקפים לא רק לחומרים שונים אלא ואולי בעיקר לכלי עבודה. גם מה שנראה קל לכאורה לתפעול עלול להיות קשה למי שאינם מנוסים ודאי למי שלא התנסו בתפעולם, כגון מקדחות חשמליות.

חידוש צבע רהיטים לא נעשה לעיתים תכופות, כך שמדובר במלאכת תחזוקה, אשר כדאי שתיעשה באופן מקצועי.

המספרים מדברים בעד עצמם

עוד בשנת 2009 נאמד סכום ההוצאה של משקי הבית בישראל על שיפוצים בבית בשיטת "עשה זאת בעצמך" בסכום של 1.1 מיליארד שקל – בממוצע סכום של 1,500 ש"ח למשפחה. חלק הארי של ההוצאות הוא על רכישת חומרי גלם. סכום זה מעיד על הרצון או הצורך לחסוך בהוצאה הכרוכה במימון עלות עבודתם של בעלי מקצוע מזה ועל הרצון להתנסות בביצוע עצמי של עבודה, המסב סיפוק כשלעצמו.

בשורה התחתונה: השוק מציע כיום חומרים רבים המקלים על המבקשים לעשות את עבודות השיפוץ והצבע בעצמם. ניתנות הנחיות מפורטות על אופן השימוש. אף שלא מדובר בעבודות בעלות היקף נרחב, אין ספק כי החיסכון הכספי מהווה סיבה מספיקה עבור רבים להעדפת עבודה עצמית על פני עבודתם של בעלי מקצוע.

מרחבי הרשת
יורם קראוס –  מטפס הרים
יורם קראוס – twitter

קטגוריות: שיפוצים

תגובות סגורות.

איך להפוך מחסן קטן...

פורסם ב- אוק - 29 - 2020

סגור לתגובות על איך להפוך מחסן קטן למשרד

עיצוב מבנים קטנים

פורסם ב- אוק - 29 - 2020

סגור לתגובות על עיצוב מבנים קטנים

עיצוב חדר שינה מעץ

פורסם ב- מרץ - 12 - 2020

סגור לתגובות על עיצוב חדר שינה מעץ

משביחים נכס לפני מכירה?...

פורסם ב- ינו - 30 - 2020

סגור לתגובות על משביחים נכס לפני מכירה? היוועצו עם עו"ד

מוצרי "עשה זאת בעצמך"...

פורסם ב- ינו - 26 - 2020

סגור לתגובות על מוצרי "עשה זאת בעצמך" לשיפוץ הבית

שיפוצים – הדרך לבית...

פורסם ב- ספט - 25 - 2016

סגור לתגובות על שיפוצים – הדרך לבית מושלם!

בחירת חדרי ילדים- טיפים...

פורסם ב- יונ - 23 - 2015

סגור לתגובות על בחירת חדרי ילדים- טיפים ועצות

שדרוג חדר האמבטיה

פורסם ב- מרץ - 15 - 2015

סגור לתגובות על שדרוג חדר האמבטיה

כיצד לעצב חדר לבן...

פורסם ב- מרץ - 20 - 2014

סגור לתגובות על כיצד לעצב חדר לבן הנעורים? מה נכנס ומה יוצא?

איך לבחור קבלני איטום?

פורסם ב- ינו - 27 - 2015

סגור לתגובות על איך לבחור קבלני איטום?